osoblažská kašnaOsoblaha – Bohušov – Dolní Povelice – Slezské Rudoltice – Pelhřimovy – Pískořov – Biskupice – Město Albrechtice – Třemešná

20 km, trasa je vhodná pro rodiče s dětmi

Výchozí bod cyklostezky, město Osoblaha, ještě před druhou světovou válkou vzkvétalo, koncem války se však přes něj přehnala třikrát fronta a město bylo zničeno a upadlo do zapomnění. Dochovala se pouze empírová litinová kašna z poloviny 19. století, zbytky středověkých hradeb a pozoruhodný židovský hřbitov se spoustou náhrobků. Osoblaha však není turistickým centrem kraje, to je čtyři kilometry vzdálený Bohušov.

Bludné balvany

Zajímavým exponátem je kolekce bludných balvanů, které patří k typickým fenoménům zdejší přírody. Asi kilometr od Bohušova se tyčí ruiny středověkého hradu Fulštejna. Hradní areál byl velmi rozlehlý, o čemž svědčí složitý systém mohutných příkopů. Nejnápadnějím zbytkem je dvouprostorová nepravidelná budova s několika obloukovými okenními otvory. U Bohušovického rybníka se navíc nachází kemp.

Zde se můžete rozhodnout, kterým směrem se dále vydáte. Po cyklotrase s číslem 6116 se podél státní hranice dostanete až do Města Albrechtic a odtud do Třemešné. My však doporučujeme ještě menší odbočku: Dále se vydáte směrem přes Dolní a Horní Povelice k zajímavému zámku, který se nazývá Dívčí hrad. Upoutá vás svou siluetou, už když se k němu budete blížit od Horních Povelic.

Z Dívčího hradu se vyplatí udělat si ještě malou zajíždku. Polní cesta, na kterou odbočíte před kostelem, vás zavede k největšímu bludnému balvanu ve volné přírodě. Leží vpravo vedle cesty u mostu přes potok a pochází z jižního Švédska.

Slezské Versailles

Do Slezských Rudoltic se dostanete cestou zpět přes Horní Povelice a Amalín. Nejvýznamnějším objektem je zde barokní zámek, který získal v 18. století takový věhlas, že byl přezdíván „slezské Versailles“. V letech 1741 až 1766 Albert z Hodonic zařídil zámek v rokokovém stylu a udělal z něj kulturní centrum. V zámeckém parku, kde se nacházelo mnoho soch, fontán a dokonce i vodopády, se procházely významné osobnosti celé Evropy, například i Voltaire. Zašlou slávu dnes připomíná jen chátrající park a torzo sochy uprostřed rybníka.

Cílem cyklotrasy je pak městečko Třemešná ve Slezsku. Je to výchozí stanice úzkokolejné železnice, jedné ze tří v České republice a jediné, kterou provozují České dráhy. Trasa této unikátní technické památky měří 20 kilometrů a spojuje už zmíněnou Třemešnou a Osoblahu.